روش های بهره گیری از کتابخانه دیجیتال در تقویت برنامه درسی دانشگاه ها

[ad_1]

روش های بهره گیری از کتابخانه دیجیتال در تقویت برنامه درسی دانشگاه ها

گسترش به کارگیری فناوری در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی در جوامع کنونی, ایجاد کتابخانه های دیجیتال را در پی داشته است


گسترش به کارگیری فناوری در کتابخانه‎ها و مراکز اطلاع‎رسانی در جوامع کنونی، ایجاد کتابخانه‎های دیجیتال را در پی داشته است. و از آنجا که منابع انسانی تأثیرگذارترین مؤلفه در کتابخانه‎ها می‎باشند، می‎توان از تبدیل کتابداران سنتی به کتابداران دیجیتال حایز مهارتهایی خاص در این زمینه به عنوان پیش‎نیاز تبدیل کتابخانه‎ها به کتابخانه‎های دیجیتال اشاره کرد. از این رو، پژوهش حاضر، با هدف بررسی روش های بهره گیری از کتابخانه دیجیتال در تقویت برنامه درسی دانشگاه ها، انجام گرفته است. کتابخانه های دیجیتالی به عنوان نمود تغییرات در رسانه های اطلاعاتی، تحولی نسبتأ جدید در همه سازمان ها و خصوصا دانشگاه ها به حساب می آید.


ایجاد، نوآوری و ارائه خدمات در کتابخانه دیجیتالی از مهارت های جدید متخصصان کتابداری است. از سوی دیگر پروژه های کتابخانه های دیجیتالی چالش های فراوانی را در عرصه های مختلف چون نوع منابع، تجهیزات دیجیتال سازی، نیروی انسانی، حفاظت و نگه داری منابع و مدیریت به دنبال دارد. با این حال چنانچه پروژه ایجاد کتابخانه دیجیتال همسوی خط مشی و اهداف سازمان مادر باشد، منافع زیادی را برای سازمان، کاربران و در نهایت جامعه به دنبال خواهد داشت به‎‎طورکلی، میزان توانمندی در بهره گیری از کتابخانه دیجیتال در دانشگاه ها پایین بوده است، اما درصد بالایی از دانشگاه ها از اهمیت مهارت های دیجیتال آگاهند. در این مقاله به صورت مروری – کتابخانه ای روش های بهره گیری از کتابخانه دیجیتال در تقویت برنامه درسی دانشگاه ها مورد مطالعه قرار گرفته است.


عنوانفایل
روش های بهره گیری از کتابخانه دیجیتال در تقویت برنامه درسی دانشگاه هاapplication/pdf

1.pdf

575 KB
دانلود


مسعود رستمی

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *