از 7 زمین لرزه دردناکی که زمین را تکاند، چه میدانید؟

[ad_1]

از 7 زمین لرزه دردناکی که زمین را تکاند, چه میدانید

میزان خسارت های یک زمین لرزه, بستگی به عوامل مختلفی دارد که فاصله از سطح زمین و شدت لرزش و رانش زمین از جمله آن هاست بزرگ ترین زلزله های ثبت شده تا به امروز در نقاط مختلف کره زمین اتفاق افتاده اند


زلزله شهر والدویدا در شیلی با شدت 9.5 ریشتر در 22 می 1960
بزرگترین زلزله ثبت شده در تاریخ، زلزله 9.5 ریشتری در شیلی است که با وجود قدرت بسیار زیاد، به علت وقوع در عمق در مقایسه با زلزله های بزرگ دیگر تاثیرات چندان مخربی به جای نگذاشت. زلزله 1960 شیلی، حدود 2000 کشته و دو میلیون بی خانمان به جای گذاشت. عنوان شد که اگر این زلزله در سطح نزدیک تر زمین اتفاق می افتاد، چند برابر بیشتر تلفات انسانی و مالی می داد.
بیشتر زلزله های مهم در شیلی در دریا رخ می دهد. این کشور حدود 4500 کیلومتر خط ساحلی دارد و اساسا کشور شیلی در ساحل غربی آمریکای جنوبی به صورت بک نوار باریک (با پهنای متوسط حدود 177 کیلومتر) کشیده شده است؛ بنابراین طبیعی است که مردم از سوانح ساحلی نظیر سونامی بیشتر هراس داشته باشند. در این کشور 123 آتشفشان فعال با حداقل یک فوران در زمان هولوسن (عهد حاضر، در حدود 10 هزار سال گذشته) وجود دارد. یکی از آخرین فوران های معروف در این کشور فوران 5 ژوئن 2011 پویهو –کوردون کاله Puyehue-Cordón Caulle است که موجب شد تا 3500 نفر از محدوده آتش فشان برای در امان ماندن از تخریب حاصل از این فوران آتشفشانی تخلیه شوند.
زلزله بخش پرنس ویلیامز سوید در آلاسکا با شدت 9.2 ریشتر در 27 مارس 1964
این زلزله در بسیاری از شهرهای مجاور نیز خسارت های سنگینی را به جای گذاشت و 128 نفر از ساکنین شهرهای مجاور کشته شدند. مرکز این زلزله در بخش غیرمسکونی در ایالت آلاسکا اتفاق افتاد که باعث بوجود آمدن سونامی های زیادی در اقیانوس آرام شد حدود سه دقیقه باعث لرزش شد.
زلزله سوماترا در اندونزی با شدت 9.1 ریشتر در 26 دسامبر 2004
زلزله سوماترا سومین زمین لرزه بزرگ و پرقدرت تاریخ است. این فاجعه در 12 کشور جهان از جمله اندونزی، سریلانکا، هند، آفریقای جنوبی، تانزانیا، مالزی، مالدیو، یمن، کنیا و ماداگاسکار بیش از 266 هزار کشته به جای گذاشت. در اندونزی 165 هزار و 700 نفر و در سریلانکا 35 هزار و 400 نفر جان خود را از دست دادند.
شاید بتوان گفت منطقه سوماترای اندونزی زلزله خیزترین منطقه جهان است شاید در این منطقه سالی 2 یا 3 سونامی یا زلزله بالای 6 ریشتر مهمان مردم باشد.


زلزله سواحل شرقی هفوشو در ژاپن با شدت 9 ریشتر در 11 مارس 2011
این زلزله در شهر سندای در سواحل شرقی ژاپن رخ داد که بیش از هزاران کشته بر جای گذاشت. ساعت 14:46 به وقت محلی، مردم ژاپن و خصوصا ساکنان مناطقی که در سواحل اقیانوس آرام قرار دارند زلزله شدیدی را احساس کردند. شدت این زمین لرزه به حدی بود که تکان های ناشی از آن در توکیو، پایتخت و بسیاری دیگر از شهرهای ژاپن احساس شد.
زمان زیادی از وقوع زلزله نگذشته بود که تلویزیون ملی ژاپن اعلام کرد کانون این زمین لرزه که با بزرگی 9 در مقیاس ریشتر، در نزدیکی سواحل شمال شرق ژاپن در اقیانوس آرام روی داده، در نقطه ای در 400 کیلومتری شمال شرق توکیو و در عمق 10کیلومتری بستر اقیانوس آرام قرار دارد.


درحالی که وحشت از زلزله سراسر ژاپن را فرا گرفته بود، خیلی زود خبرهای بدتری منتشر شد که این وحشت را چند برابر کرد؛ هشدار درباره وقوع یک سونامی مرگبار. براساس این هشدارها، تا ساعاتی بعد سونامی ای با امواجی به ارتفاع 10 متر، سواحل ژاپن، فیلیپین، هاوایی، اندونزی، تایوان و سواحل روسیه در اقیانوس آرام را در برمی گرفت. با انتشار این هشدار، برخی از کشورهای منطقه اقدام به انتقال ساکنان مناطق ساحلی به مناطق امن کردند و از جمله روسیه با صدور هشدار وقوع سونامی، از اهالی سواحل شرقی این کشور خواست تا به مناطق مرتفع پناه ببرند.
این زلزله بزرگترین زلزله ثبت شده در تاریخ ژاپن است که به راه های ارتباطی و شبکه های حمل و نقل به اندازه ای خسارت وارد کرده است که ارزیابی کامل تلفات بسیار دشوار است. بعد از آن که سیستم خنک کننده تاسیسات هسته ای فوکوشیما داییچی از کار افتاد، مقامات دستور ترک سریع این منطقه را دادند، اما با این وجود آمار کشته شدگان و خسارت ناشی از آن بسیار زیاد بود.
زلزله شهر کام چاتکا در روسیه با شدت 9 ریشتر در 4 نوامبر 1952
زمین لرزه چاتکا در تاریخ ۴ مه ۱۹۵۹ میلادی، برابر با ‎۱۳ اردیبهشت ۱۳۳۸، در منطقه شبه جزیره کامچاتکا رخ داد. ژرفای این زلزله ۳۵ کیلومتر بود و بزرگی آن 9 ریشتر اعلام شد.
کام چاتکا در گذشته به فوران آتشفشان بسیار معروف بوده و همچنین در سال 1923 نیز زلزله ای به شدت 8.5 ریشتر در این شهر رخ داده بود، اما در مورد زلزله 9 ریشتری که باعث بوجود آمدن سونامی بزرگی در اقیانوس آرام شد که امواج مخرب آن به شمال ژاپن و جزیره هاوایی و سواحل غربی آمریکا نیز رسید.
زلزله شهر مائول شیلی با شدت 8.8 ریشتر در 27 فوریه 2010
زمین لرزه 8.8 ریشتری مائول شیلی، دست کم 700 کشته برجای گذاشت. مرکز این زلزله در ۱۱۵ کیلومتری شمال شرقی شهر کُنسپسیون و 325 کیلومتری سانتیاگو، پایتخت شیلی بود، بعد از این زمین لرزه در 53 کشور اعلام خطر سونامی شد.
این زلزله در عمق 25 کیلومتری زمین رخ داده است و دقایقی بعد از این زلزله، چندین پس لرزه شدید با قدرت 6.3، 6.1، 5.8، 7 و 5.8 ریشتر در این منطقه به وقوع پیوست.


زلزله شهر اکوادور در کلمبیا با شدت 8.8 ریشتر در 31 ژانویه 1906
در پی این زلزله 8.8 ریشتری که 117 سال پیش در مرز کلمبیا و اکوادور اتفاق افتاد و تا سال ها بزرگ ترین زمین لرزه در نیم کره غربی کره زمین بود، حدود 1500 نفر کشته و حدود 5000 نفر زخمی شدند و سونامی بزرگی سراسر اقیانوس آرام را در نوردید. زمین لرزه ساختمان ها را تخریب کرد و شهر کوچک لیبرتاد نشست کرد.
پیش از وقوع زمین لرزه، پیش لرزه هایی در این نواحی رخ داده بود، اگرچه شدت آن ها متوسط بود، اما به اندازهٔ کافی نیرومند بودند که سبب هرج و مرج شدند و مردم از خانه هایشان به سمت خیابان ها گریختند. زمین لرزه اکوادور صحنه ای از غم و اندوه بود و بقایای جنازه هایی در لابه لای آوار پیداشدند. روزهایی پس از زمین لرزه، پس لرزه هایی رخ داد و سیل هایی نیز درگرفت.
باشگاه خبرنگاران جوان

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *